Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | LD Series All-In-One Watercoolers |
| Model | LD360 Black (R-LD360-BKMSN-G-1) |
| Radiator | |
| Radiator Dimensions | 402 x 120 x 27mm (L x W x D) |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube length | 410mm |
| Pump | |
| Pump Dimensions | 89 x 78 x 53mm (L x W x H) |
| Pump Speed | 3400RPM ±10% |
| Pump Noise | N/A |
| Pump Connector | 3-pin |
| Pump Rated Voltage | 12V DC |
| Pump Rated Current | 0.35A |
| Pump Power Consumption | 4.2W |
| Fan | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25mm (H x W x D) |
| Fan Speed | 600 to 2400RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 72.04 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 3.48 mmAq |
| Fan Noise | Up to 38.71 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.22A |
| Fan Power Consumption | 2.64W |
| General | |
| RGB Sync | Supports 3rd-party RGB controllers, DeepCool DIGITAL App |
| MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASUS Aura, ASRock PolyChrome Compatible | |
| LCD Connector | USB 2.0 |
| LED Connector | 3-pin ( 5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5V DC |
| LCD/LED Power Consumption | 2.55 W (PUMP) / 3.15 W (FAN x 3) |
| Socket Support | Intel: LGA 1700/1200/1151/1150/1155 |
| AMD: AM5/AM4 | |
| Weight | 2.1kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









