Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Threadripper Gen 3 |
| Model | 3990X |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 64 |
| Number of Threads | 128 |
| Base Clock | 2.9GHz |
| Max Boost Clock | Up to 4.3GHz |
| Total L1 Cache | 4MB |
| Total L2 Cache | 32MB |
| Total L3 Cache | 256MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | TSMC 7nm FinFET |
| Package | sTRX4 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| Default TDP / TDP | 280W |
| Max Temps | 95°C |
| OS Support* | Windows 10 - 64-Bit Edition |
| RHEL x86 64-Bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| System Memory | |
| System Memory Specification | 3200MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 4 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | Zen Core Architecture |
| AMD Ryzen Master Utility | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great CPU, but 3970x is better value - Rob, 24 February 2020
Double the cores, does not give you double performance as the clock speeds are lower. Yet, you still pay double the price compared to a 3970x. Still, if you need max speed, this is your best option on the market currently.