Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Radeon Vega Frontier Edition |
| Model | 100-5056062 | GPU |
| Compute Units | 64 nCU |
| Typical Engine Clock | 1382 MHz |
| Peak Engine Clock | 1600 MHz |
| Peak Half Precision Compute Performance | 26.2 TFLOPS |
| Peak Single Precision Compute Performance | 13.1 TFLOPS |
| Peak Double Precision Compute Performance | 819 GFLOPS |
| Stream Processors | 4096 |
| Peak Triangle/s | 6.4 BT/s |
| 10-bit Display Support | Yes | Memory |
| Memory Data Rate | 1.89 Gbps |
| Memory Speed (Effective) | 945 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | HBM2 (HBC) |
| Memory Interface | 2048-bit |
| Memory Bandwidth | 483 GB/s | Requirements |
| Typical board power | < 300W |
| PSU Recommendation | > 850W |
| Rquired PCI Slots | 2 |
| Power Connectors | 2x 8-Pin | Supported Rendering Format |
| H265 / HEVC Decode | 8 HD / 4K60 |
| H265 / HEVC Encode | 1080p240 or 4K60 Mxed with Decode | API |
| DirectX | 12 |
| OpenCL | 2.0 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | 1.0 | General |
| Features | AMD Eyefinity Technology | AMD PowerTune Technology | AMD FreeSync Technology Support | Bezel Compensation | Partially Resident Textures | TrueAudio Next technology | ZeroCore Power Technology | 5K Support (60Hz SST) | 8K30 Support |
| Cooling | 120mm Closed Loop Water Cooler |
| Form Factor | ATX Full Height |
| Slot Width | Dual Slot | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |