| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 with Radeon Vega Graphics |
| Model | AMD Ryzen 3 2200G |
| Performance | |
| Number of CPU Cores | 4 |
| Number of Threads | 4 |
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Core Speed | 3.7 GHz |
| TDP | 65 W |
| CTDP | 45 - 65 W |
| Graphics Specifications | |
| Graphics Model | Radeon Vega 8 Graphics |
| DirectX Version | DirectX 12 |
| Graphics Frequency | 1.1 GHz |
| Graphics Core Count | 8 |
| Memory | |
| Max Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Interface | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Foundation | |
| Total L2 Cache | 2 MB |
| Total L3 Cache | 4 MB |
| Unlocked | Yes |
| Lithography | 14 nm |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| Socket | AM4 |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth Cooler |
| General | |
| Key Features & Supported Technologies | AMD SenseMI Technology |
| AMD Ryzen Master Utility | |
| AMD FreeSync Technology | |
| AMD Secure Processor | |
| AMD Virtualization | |
| Enmotus FuzeDrive for AMD Ryzen | |
| Radeon Software | |
| Vulkan API Support | |
| FMA4 | |
| AVX2 | |
| VCN | |
| AVFS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect for any use - Richard, 29 April 2019
This is the perfect cpu for those that dont need hardcore graphics.
Keep in mind that you wont be able to use Win7 as the onboard graphics doesnt have driver support for win7. - Great budget APU - William, 20 November 2018
The Ryzen 2200G does not bottleneck paired with the GALAX GTX 1060 EXOC, excellent pair. in Cinebench, around 505 score overclocked.
- Good CPU for the price - Jonno, 26 July 2018
Don't expect 60fps even at lowest settings, depending on the game. Using the integrated graphics, Overwatch at lowest settings and 75% render scale would still briefly dip into the 40-50fps range at times. Though most of the time it was a solid 70fps.
- Excellent value for money - Ruan, 14 July 2018
Very happy how this CPU performs, especially the Radeon Vega 8 Graphics.
This CPU scored 20 cb more in cinebench than my i5-6600K (no overclock) which was double the price.
Games like DiRT Rally gets an avg of 45FPS on 1080P High on the APU :)
Will highly recommend this CPU!!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
1STPLAYER GO6-BK-4FS7 GO6 ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower...
In stock with WootwareR849.00
R639.00
Save: R 210!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Arktek AKD4S8P3200 8GB (1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1.2V Black Deskt...
Contact for AvailabilityR1,299.00
R1,199.00
Save: R 100!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
Gigabyte GA-B550-GAMING-X V2 B550 Gaming X V2 AMD B550 Ryzen Sock...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!










