| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 with Radeon Graphics 2nd Gen |
| Model | AMD Ryzen 3 3200G |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 4 |
| Number of Threads | 4 |
| Number of GPU Cores | 8 |
| Base Clock | 3.6GHz |
| Max Boost Clock | 4GHz |
| Total L1 Cache | 384KB |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 4MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | 12nm FinFET |
| Package | AM4 |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 x8 |
| Thermal Solution | Wraith Stealth |
| Default TDP / TDP | 65W |
| cTDP | 45-65W |
| Max Temps | 95°C |
| System Memory | |
| System Memory Specification | 2933MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Graphics Frequency | 1250 MHz |
| Graphics Model | Radeon Vega 8 Graphics |
| Graphics Core Count | 8 |
| Key Features | |
| Display Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent Budget APU - Stuart, 16 September 2025
You get what you expect for the price. Got this apu to fix an issue I had with my external graphics card and was surprised by the performance of this apu. It may suffer under more intensive tasks such as gaming but still outperforms my expectations.
- Good - Barend, 22 September 2020
Nice for HTPC build..
- not the best. - Daniel, 20 August 2020
it is a decent cpu with decent perforcemance but it is quite slow and freezes a lot when trying to do demanding things like gaming and recording. i strongly reccomend speding the extra few hundred rands to get a 1600 af or 3100, it will perform alot better. I highly reccomend it if you cand afford a gpu but even then i still reccommed the 3400g instead. giving it 3 stars because its fairly priced and is capable of runnings some games like fortnite and cs:go at decent frames.
- Great Bang for Buck - Mark, 31 July 2020
Solid performance.
- Was not Expecting This - Pi, 8 July 2020
Bought this for a super budget build, and I knew the on-board Vega 8 was good BUT HOLY MOLY I was not expecting it do absolutely destroy Heaven benchmark, and gets between 40-60 FPS in Space Engineers at 1080p Medium Settings. Not a bad APU for its price at all
- Nifty for the thrifty - Peter, 11 June 2020
A good all round apu for the budget oriented gamer with a decent boost in performance over the Athlon 3000 ge.
- Great budget APU - Michael, 25 January 2020
This is a great budget APU. Great service as well