Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS RC73XA-ZP2410B0W ROG Xbox Ally X AMD Ryzen AI Z2 Extreme 5GH...
In stock with SupplierR18,099.00
ASUS RC73YA-ZE16512W0W ROG Xbox Ally (2025) AMD Ryzen Z2 A 3.8GHz...
In stock with SupplierR12,099.00
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ANBERNIC |
| Series | RG 406 Series |
| Model | RG 406V 128GB |
| Processor | |
| Model | T820 ARM SoC |
| Chipset Manufacturer | Unisoc |
| Core Arrangement | 1x Cortex A76 @ 2.7GHz, 3x Cortex A76 @ 2.3GHz, 4x Cortex A55 @ 2.1GHz |
| Core Count | 8 cores |
| Thread Count | 8 threads |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-Board) |
| Type | LPDDR4x |
| Maximum Capacity | No slots for memory upgrades |
| Graphics | |
| Model | Mali-G57 4-Core Graphics |
| Display | |
| Size | 4.0" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | DVGA+ (960x720) |
| Brightness | N/A |
| Display Treatment | Anti-Reflect, OCA Full Lamination process |
| Touch | Yes, supports multi-touch |
| Storage | |
| Installed | 1x 128GB UFS 2.2 |
| Supported | 1x MicroSD 3.0 Card Slot Reader (Vacant) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 5Gbps Type-C Port with DisplayPort |
| 1x 3.5mm Headphone Jack | |
| NOTE: The USB Type-C Port cannot simultaneously charge and display an image on an external monitor. | |
| Audio | |
| Speakers | Stereo Down-Firing Speakers |
| Microphones | N/A |
| Networking | |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | WiFi 5 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Gyroscope | Six-axis gyroscope sensor |
| Keyboard | On-Board Touch Keyboard |
| Pointing Device | Dual Hall Effect ARGB Analog Sticks |
| Haptics | Vibration Engine |
| Buttons | ABXY Face Buttons |
| 4-Way D-Pad | |
| L/R Button Triggers | |
| Start, Select, Volume Up/Down, Power Buttons | |
| General | |
| Battery | 5500mAh Li-Po Intergrated |
| Power | 10W USB Type-C Power, 3.5 Hours from flat |
| Dimensions | 145 x 105 x 29mm (H x W x D) |
| Weight | 0.289kg |
| Colour | Grey Standard |
| ARGB Lighting | Yes, 16.7 Million Colours on joysticks |
| Operating System | Android 13 64-bit |
| Emulation | Supports ported Android games and other 30 emulators |
| PS2, Wii, NGC, 3DS, PSP, DC, SS, PS1, NDS, N64, CPS1, CPS2, CPS3, FBA, NEOGEO, GBA, GBC, GB, SFC, FC, MD, SMS, MSX, PCE, WSC, and various other game formats. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |


