Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS RC73XA-ZP2410B0W ROG Xbox Ally X AMD Ryzen AI Z2 Extreme 5GH...
In stock with SupplierR18,956.00
ASUS RC73YA-ZE16512W0W ROG Xbox Ally (2025) AMD Ryzen Z2 A 3.8GHz...
In stock with SupplierR12,099.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ANBERNIC |
| Series | RG35XX Series |
| Model | RG35XX H 64GB |
| Processor | |
| Model | H700 ARM SoC |
| Chipset Manufacturer | Allwinner |
| Boost Clock | 1.5Ghz |
| Core Arrangement | 4x Cortex A53 Cores |
| Core Count | 4 cores |
| Thread Count | 4 threads |
| Memory | |
| Total Installed | 1GB (On-Board) |
| Type | LPDDR4 |
| Maximum Capacity | No slots for memory upgrades |
| Graphics | |
| Model | ARM G31 MP2 2-Core Graphics |
| Display | |
| Size | 3.5" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Native Resolution | VGA (640x480) |
| Brightness | N/A |
| Display Treatment | Anti-Reflect, OCA Full Lamination process |
| Touch | N/A |
| Storage | |
| Installed | 96GB (32GB+64GB) MicroSD |
| Supported | 1x MicroSD 3.0 Card Slot Reader (Occupied) |
| 1x MicroSD 3.0 Card Slot Reader (Occupied) | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-C Port with Power Delivery |
| 1x USB 2.0 Type-C Port with OTG | |
| 1x MicroHDMI 1.4 Port | |
| 1x 3.5mm Headphone Jack | |
| Audio | |
| Speakers | Mono Speaker |
| Microphones | N/A |
| Networking | |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | WiFi 5 Dual-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 (Wireless Controllers Only) |
| Integrated Input Devices | |
| Gyroscope | N/A |
| Keyboard | N/A |
| Pointing Device | Dual Hall Effect Analog Sticks |
| Haptics | Dual Vibration Engines |
| Buttons | Coloured ABXY Face Buttons |
| 4-Way D-Pad | |
| L/R Triggers with Bumpers | |
| Start, Select, Volume Up/Down, Power, Reset Buttons | |
| General | |
| Battery | 3300mAh Li-Po Intergrated |
| Power | 7.5W USB Type-C Power |
| Dimensions | 145 x 69 x 16mm (W x H x D) |
| Weight | 0.180kg |
| Colour | Transparent White |
| ARGB Lighting | N/A |
| Operating System | ARM Linux 64-bit |
| Emulation | Supports ported (Linux native) games and other 30 emulators |
| PSP, PS1, DC, NDS, ARCADE, GBA, GBC, GB, SFC, FC ,MAME, MD, MD-CD, GG, PCE, PCE-CD, NGPC, SMS, WSC and other games in various formats | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- Brilliant emulation device - Braam, 17 February 2025
I have researched this device for a few months and is thoroughly impressed by it! The item is exactly as described by Wootware and I can highly recommend them as a online shop!
The ANBERNIC RG35XX-H is a fantastic budget-friendly retro handheld that delivers a comfortable and enjoyable gaming experience. Its ergonomic design, solid performance, and excellent value make it a top contender in its class. If you're looking for a portable way to relive your favorite classic games, the RG35XX-H is definitely worth considering. It's a great entry point into the retro handheld world.
Relive your childhood through this device! :D


