ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R999.00
Save: R 300!
Cooler Master MLX-D36M-A18PA-R1 MasterLiquid Core NEX 360 360mm A...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III |
| Model | ACFRE00145A |
| Compatibility | |
| Intel | 1700 |
| AMD | AM5, AM4 |
| TIM | MX-6 (0.8 g) |
| Operating Ambient Temperature | 0—40 °C |
| Weight | 2325 g |
| LED Connector | 3-Pin A-RGB Connector |
| All-In-One Connector | 4-Pin PWM Connector |
| Splitt Connector | 3x 4-Pin PWM Connector |
| Pump | |
| Pump | 800—2800 rpm (PWM controlled) |
| Current | Voltage | 0.35 A | 12 V DC |
| Cold Plate | Copper, Micro Skived Fins |
| Tube Length | 450 mm |
| Tube Diameter | Outer: 12.4 mm, Inner: 6.0 mm |
| Radiator | |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 458 (L) x 138 (W) x 38 (H) mm |
| VRM Module | |
| VRM Fan | 400—2500 rpm (PWM controlled) |
| Current | Voltage | 0.05 A | 12 V DC |
| LEDs | 12x A-RGB LEDs |
| Current | Voltage (LEDs) | 0.40 A | 5 V DC |
| Radiator Fans | |
| Fan | 3x P14 PWM PST A-RGB |
| Speed | 200—1900 rpm |
| Air Flow | 69.90 cfm | 117.06 m³/h |
| Static Pressure | 2.0 mmH2O |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Current | Voltage | 0.17 A | 12 V DC |
| Cable Length | 400 mm |
| Connector | 4-Pin PWM Connector |
| RGB | |
| LEDs | 12x A-RGB LEDs |
| Current | Voltage | 0.40 A | 5 V DC |
| Cable Length | 400 mm 800 mm Splitter Cable |
| Connector | 3-Pin A-RGB Connector 3-Pin Plug |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excessively Amazing - Liam, 13 January 2025
If there was one word I would use the describe this AIO, it would be excessive.
It's thick, heavy, long, and barely fits any cases. But, for all that bulk, if you can fit it into your build, you get best in class cooling, best in class noise to performance. It's a monster of a AIO and it will preform like a monster.
There have been some complaints online that it's difficult to install, but I can assure you, that it's not. You just need to keep a firm hand on the tubes, using the other hand to guide the heatblock to the screw holes and then, after seating it, hold the heatblock down so that your other hand can screw it down, four turns at a time, alternating.
The ARGB look good, and was easy to get working. It also registers with every RGB controller program I tested it with.
A word of advice, If your motherboard has the headers, install the 3 individual controller modules instead of the all in one. I found that personally, the pump should work a little harder than the all-in-one has it working, but if your feeling uncomfortable with setting your own fan and pump curves, by all means, use the all-in-one.
For those eyeing a ProArt PA602, Yes it does fit, It fits like a glove, a really tight glove. You need to remove the wifi antenna holder at the top and snip off the useless plastic prongs at the very front of the top cover. These modifications have no visual impact and the wifi antenna holder is still usable.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









