ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R919.00
Save: R 130!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,699.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ARCTIC |
| Series | Liquid Freezer III Series All-In-One Watercoolers |
| Model | Liquid Freezer III 360 ARGB White (ACFRE00152A) |
| Radiator | |
| Radiator Dimensions | 398 × 120 × 38mm (L x W x D) |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Length | 450mm |
| Pump | |
| Pump Dimensions | 108.5 x 91 x 68.5mm (D x W x H) |
| Pump Speed | 800 - 2800 RPM ±10% (PWM) |
| Pump Noise | N/A |
| Pump Connector | 4-pin PWM |
| Pump Rated Voltage | 12 VDC |
| Pump Rated Current | 0.35A |
| Pump Power Consumption | 4.2W |
| VRM Fan | |
| Fan Dimensions | N/A |
| Fan Speed | 400 to 2500 RPM ±10% |
| Fan Airflow | N/A |
| Fan Air Pressure | N/A |
| Fan Noise | N/A |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | N/A |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.05A |
| Fan Power Consumption | 0.6W |
| Radiator Fans | |
| Fan Dimensions | 120 × 120 × 25mm (H x W x D) |
| Fan Speed | 200 to 2000 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 48.82 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 1.85 mmH2O |
| Fan Noise | N/A |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.11A |
| Fan Power Consumption | 1.32W per fan |
| RGB | |
| RGB Sync | Supports 3rd-party RGB controllers |
| MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASUS Aura, ASRock PolyChrome Compatible | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin ( 5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5VDC |
| LED Rated Current | 0.40A |
| General | |
| Socket Support | Intel LGA 1700 / 1851 |
| AMD AM5 / AM4 | |
| Weight | 1.87kg |
| Colour | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- ARCTIC Liquid Freezer III 360 ARGB - Jennino, 2 June 2025
Ordered this cooler for my Ryzen 5 9600x CPU, idles in bios at about 27/28 Degrees. Idles at desktop at about 38-40 degrees. While playing call of duty BO6 it runs in the region of 55 Degrees. It comes with 2 sets of cables, the one controls the fans, vrm cooler and pump, the other cable gives you the option to control them all separately if you prefer that. The cables for the fans are installed in the tubing for a clean look. Installation was simple, if you are however installing a AIO for first time it's best to check the instruction videos from Arctic as well as the motherboard compatibility list, if you have a mb where there is a big heatsink for an NVME Drive above the pci express x16 slot below the cpu socket then the heatsink might interfere with the tubes from the AIO as the cold plate can only be installed with the tubes being at the bottom. Be sure not to overtighten the cold plate as this might damage the cpu socket. Upon receiving the AIO there were a few bent fins but thats not a big issue as no one can see that when mounted in the case so Arctic's QA is at fault there. By the way I am using a White Antec C8 Aluminium Chassis and this AIO complements my white build with the Gigabyte B850 Aorus Wifi7 motherboard. Overall this is an amazing cooler and does a perfect job at keeping the cpu cool. Thanks Wootware
- Excellent - Kyle, 4 October 2024
Well if for some reason you don't trust the Gamers Nexus review, I will vouch for this cooler. After installing it my temps have dropped by about 30 degrees compared to the cooler I was using previously. Great performance and looks good too.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









