Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASRock |
| Series | RX 5500 XT Series |
| Model | Phantom Gaming D 8G OC (RX5500XT PGD 8GO) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 5500 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1685 MHz |
| Game Clock | 1737 MHz |
| Boost Clock | Up to 1845 MHz |
| Stream Processors | 1408 |
| GPU Architecture | AMD RDNA |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 with DSC 1.2a |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 8K HDR 60 Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | 2nd Gen 7nm GPU |
| AMD FreeSync 2 HDR | |
| AMD Frame Rate Target Control (FRTC) | |
| AMD Eyefinity multi-display technology | |
| Radeon Image Sharpening | |
| ASRock Polychrome SYNC | |
| Metal Backplate | |
| 0dB Silent Cooling | |
| ASRock Tweak Software | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 240.57mm x 127.16mm x 41.92mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good Card for the price - Reuben, 28 December 2020
This card does give me access to smooth gaming, running some games at high presets and at 60 fps.
Some of the games are:
Fallout 4
TESO
7 days to die (runs a bit hot)
Outward