Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASRock |
| Series | Phantom Gaming D |
| Model | RX 570 4G (PHANTOM-GDR-RX570-4G) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 570 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Silent Mode Clock Speed | 1194 MHz |
| Default Mode Clock Speed | 1244 MHz |
| OC Mode Clock Speed | 1293 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD Polaris |
| 3rd Gen 14nm Process Technology | |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 7000 MHz |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x Dual-Link DVI-D | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | Yes |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| CrossFire Support | Yes |
| Features | High-Density Metal Welding |
| High Performance Composite Heatpipes | |
| Phgantom Gaming Tweak Utility | |
| AMD Radeon FreeSync 2 HDR Support | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Eyefinity Technology | |
| AMD CrossFire Technology | |
| AMD Virtual Super Resolution | |
| AMD Radeon ReLive | |
| AMD PowerTune Technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 236.2 x 127.5 x 41.91 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |