Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | Phoenix Series |
| Model | PH-GTX1060-6G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1708 MHz |
| CUDA Cores | 1280 |
| Memory | |
| Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort |
| 2x HDMI 2.0b | |
| 1x DVI-D | |
| Digital Resolution | 7680 x 4320 (Maximum) |
| General | |
| Features | Dual-Ball Bearing Fan Reduces Spinning Friction for 2X Longer Lifespan and Cooling Efficiency |
| Industry Only Auto-Extreme Technology with Super Alloy Power II Delivers Premium Quality and the Best Reliability | |
| NVIDIA ANSEL for a Revolutionary New Way to Capture In-Game Screenshots | |
| HDCP 2.2 Support | |
| GPU Tweak II with XSplit Gamecaster Provides Intuitive Performance Tweaking and Real-Time Streaming | |
| Physical Aspects | |
| Power Connector | 1x 6-pin |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 183 x 121 x 38 mm |
| Accessories | 1x CD |
| 1x Quick Start Guide | |
| Notes | * To have the best cooling performance, ASUS PH-GTX1060 extends the fansink to 2 slots. Please double check you Chassis and Motherboard dimension prior to purchase to make sure it fits in your system. |
| * Note that the actual boost clock will vary depending on actual system conditions. For more information, please visit http://www.geforce.com/ | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |