Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | NVIDIA Series |
| Model | CERBERUS-GTX1070TI-A8G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1607 MHz (Gaming Mode) |
| 1670 MHz (OC Mode) | |
| Boost Clock | 1683 MHz (Gaming Mode) |
| 1746 MHz (OC Mode) | |
| CUDA Cores | 2432 |
| Memory | |
| Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DVI-D |
| 2x HDMI 2.0b | |
| 2x DisplayPort 1.4 | |
| HDCP 2.2 Support | |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Cooler | Dual Wing-Blade Fans |
| 0dB Technology | |
| Features | Innovative 0dB Technology Stops the Fan Completely When the GPU Temperature Remains Below a Set Level. |
| IP5X-Certified Dust Resistance | |
| Auto-Extreme Technology | |
| 6+1 Phase Super Alloy Power II | |
| VR-Friendly HDMI Ports | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Boost Game in SLI Configuration with ROG SLI HB Bridge | |
| XSplit Gamecaster | |
| GPU Tweak II | |
| Gaming Booster | |
| Physical Aspects | |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 270 x 120.8 x 51 mm |
| Accessories | 1x DVD |
| 1x Quick Guide | |
| Notes | To have the best cooling performance, ASUS CERBERUS-GTX1070TI-A8G extends the fansink to 2.5 slots. Please double check your Chassis and Motherboard dimension prior to purchase to make sure it fits in your system. |
| Note that the actual boost clock will vary depending on actual system conditions. For more information, please visit http://www.geforce.com/ | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |