Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | ROG Strix GTX 1070 Ti |
| Model | ROG-STRIX-GTX1070TI-A8G-GAMING | Chipset |
| GPU | GeForce GTX 1070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1683 MHz (OC Mode) | 1607 MHz (Gaming Mode) |
| Boost Clock | 1759 MHz (OC Mode) | 1683 MHz (Gaming Mode) |
| CUDA Cores | 2432 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Connectivity |
| Ports | 2x DisplayPort | 2x HDMI 2.0 | 1x DVI-D |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes | General |
| SLI Support | Yes, w/HB Bridge Support |
| Cooler | Asus Patented Wing-Blade Triple Fan Cooler |
| Features | MaxContact Technology that has 2X more contact with the GPU for improved thermal transfer. | Patented Wing-Blade IP5X-Certified Fans for maximum airflow and longer fan lifespan. | ASUS FanConnect II equips with hybrid controlled fan headers for optimal system cooling. | Industry Only Auto-Extreme Technology with Super Alloy Power II delivers premium quality and best reliability. | ASUS Aura Sync RGB LED synchronization enables a gaming system personalization. | VR-friendly HDMI ports let you enjoy VR experiences anytime without having to swap cables. | GPU Tweak II with XSplit Gamecaster provides intuitive performance tweaking and real-time streaming. | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDCP Support | Yes | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions (LxWxH) | 298 x 134 x 52.5 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
