Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | Turbo GTX 1070 Ti |
| Model | TURBO-GTX1070TI-8G | Chipset |
| GPU | GeForce GTX 1070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1645 MHz (OC Mode) | 1607 MHz (Gaming Mode) |
| Boost Clock | 1721 MHz (OC Mode) | 1683 MHz (Gaming Mode) |
| CUDA Cores | 2432 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Connectivity |
| Ports | 2x DisplayPort | 2x HDMI 2.0 | 1x DVI-D |
| Multi-Monitor Support | Quad Display Support |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes | General |
| SLI Support | Yes, w/ HB Bridge Support |
| Cooler | Single Blower Style Fan Cooler |
| Features | Dual-ball Bearing Fan runs smoother by reducing friction, further improving 4X longer card lifespan and cooling efficiency. | Industry Only Auto-Extreme Technology with Super Alloy Power II delivers premium quality and best reliability. | VR-friendly HDMI Ports for immersive virtual reality experiences. | Customizable Backlit Logo gives your system a truly unique look with your own LED backlit logo design. | GPU Tweak II with Xsplit Gamecaster provides intuitive performance tweaking and instant gameplay streaming. | NVIDIA ANSEL for a revolutionary new way to capture in-game screenshots. | NVIDIA GameWorks provides an interactive and cinematic experience, as well as incredibly smooth gameplay. | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDCP Support | Yes | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 266.7 x 111.2 x 38.1 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |