Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix 1080 Ti OC |
| Model | ROG-STRIX-GTX1080TI-O11G-GAMING | Interface |
| PCI Express | 3.0 | Chipset |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Core Clock | 1594MHz (OC Mode) / 1569MHz (Gaming Mode) |
| Boost Clock | 1708MHz (OC Mode) / 1683MHz (Gaming Mode) |
| CUDA Cores | 3584 Units | Memory |
| Effective Memory Clock | 11100MHz (OC Mode) / 11010MHz (Gaming Mode) |
| Memory Size | 11GB |
| Memory Interface | 352-bit |
| Memory Type | GDDR5X | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Ports |
| DisplayPort | 2x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 2x HDMI 2.0 |
| DVI | 1x DVI-D |
| Multi-Monitor Support | Yes, 4x Display Support | General |
| SLI Support | Yes, 2-Way SLI | Cooler |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Driver | Aura (GPU) Utility | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 600 W |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| HDCP Support | Yes | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 |
| Dimensions (LxWxH) | 298 x 134 x 52.5 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |