Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | ROG Strix Graphics Cards |
| Model | ROG-STRIX-GTX1650S-O4G-GAMING |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1530 MHz (Gaming Mode) |
| Boost Clock | 1815 MHz (OC Mode) |
| 1785 MHz (Gaming Mode) | |
| CUDA Cores | 1280 |
| Effective Memory Clock | 12002 MHz |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.0b |
| 2x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Cooler | Dual Fan Active Cooling Technology |
| Features | DirectCU II Copper Heatpipes |
| Axial-Tech Fan Design | |
| NVIDIA Studio | |
| NVIDIA Ansel | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 350 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 243 x 130 x 47 mm |
| Weight | 710 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |