Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | DUAL-GTX1660-O6G-EVO |
| Model | 90YV0D11-M0NA00 |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1500MHz |
| Boost Clock | Game Mode: 1845MHz |
| OC Mode: 1875MHz | |
| CUDA Cores | 1408 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 8002 MHz |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort v1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Turing Shaders |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA G-Sync Compatible | |
| Axial-tech fan design | |
| 0dB Technology | |
| Auto-Extreme Technology | |
| Protective Backplate | |
| GPU Tweak II | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.75 Slot |
| Dimensions | 242mm x 130mm x 53mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great GPU - Joshua, 16 March 2021
Works as expected, very silent fans and a nice small RGB led strip on the card. Asus packaging is very luxurious and had a great experience buying from Wootware. Would recommend.