Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | ROG Strix Gaming OC |
| Model | RTX 3060 Ti (ROG-STRIX-RTX3060TI-O8G-GAMING) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Gaming Mode | 1860 MHz |
| OC Mode | 1890 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320@60Hz |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | 2nd Gen Ray Tracing Cores |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| MaxContact heat spreader | |
| Asus Axial-Tech Fans | |
| Dual Bios | |
| Asus GPU Tweak II | |
| 0dB Technology | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2 x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 318.5mm x 140.1mm x 57.78mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |