| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | TUF Gaming |
| Model | 90YV0FQ6-M0NA00 (TUF-RTX3070-O8G-GAMING) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock - OC Mode | 1845 MHz |
| Boost Clock - Gaming Mode | 1815 MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | Axial-tech Fan Design |
| Protective Backplate | |
| ASUS GPU Tweak II | |
| NVIDIA G-SYNC Technology | |
| Max Contact Heatsink | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2 x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slot |
| Dimensions | 318.5mm x 140.1mm x 57.8mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Must Have - Ruan, 5 May 2021
Really awesome card, cyberpunk on ultra everything 1440p @ 50 - 55 FPS(Drops to 40fps on psycho), using it for oculus quest 2 as well and very impressed. Temps are good, 65c in unairconditioned room, quiet as well, AIO makes more noise. My first RTX card and it was well worth it from a 1080ti, beefy card so make sure you have space
- Insane performance for the price - Jess, 18 November 2020
Incredibly quite and powerful. Asus have really stepped up the TUF branding for this generation of cards. Would recommend for high FPS gaming as well as 3D rendering and video editing.
- 1440p Sweet Spot - Constant, 11 November 2020
Coming from a Strix GTX1070 this has been a major upgrade regarding all games. From Witcher 3 pretty much gaining 80% performance, to newer titles such as COD MW, also gaining around 60-70 performance. This card never peaked above 59 degrees and has been a silent stalker. Great build quality, great performance, and its minimalistic look is great. Plays anything(most new releases, not including AC or Watch Dogs) at 1440p High to Ultra 90+ fps.