Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Dual Series |
| Model | DUAL-RTX4070-12G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | Up to 2475 MHz |
| OC Mode Boost Clock | Up to 2505 MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x Native HDMI 2.1 |
| 3x Native DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| Axial Tech Fan Design | |
| Aluminium Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 8-pin PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.56 Slots |
| Dimensions | 267.01 x 133.94 x 51.13mm (L x W x H) |
| Weight | 0.968Kg |
| Boxed Accessories | 1x Collection card |
| 1x Speedsetup Manual | |
| 1x Thank you Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
