Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix |
| Model | GeForce RTX 4080 SUPER 16GB ROG Strix OC Edition (ROG-STRIX-RTX4080S-O16G-GAMING) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4080 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| OC Mode Clock | 2670 MHz |
| CUDA Cores | 10240 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 22.4Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1a |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | ASUS Axial-tech fans |
| Vapor Chamber With Milled Heatspreader For Lower GPU Temps | |
| Diecast Shroud, Frame, And Backplate Add Rigidity And Are Vented To Further Maximize Airflow | |
| High-Current Power Stages And 15K Capacitors | |
| ASUS Auto-Etreme | |
| ASUS GPU Tweak III | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 3rd Gen Ray Tracing Cores | |
| 4th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 8th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR Connector (or 3x 8-pin PCI PEG Connectors) |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 70.1mm (L x W x H) |
| RGB | Yes, with ASUS AURA Sync |
| Boxed Accessories | 1x Collection Card |
| 1x Speedsetup Manual | |
| 1x Adapter Cable | |
| 1x ROG Graphics Card Holder | |
| 1x ROG Velcro Hook & Loop | |
| 1x Thank You Card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Absolute beast - Pieter, 13 December 2024
This is probably one of the best looking/performing cards out there excluding the 4090... but damn does it just eat through anything you throw at it. Do be warned, this card is ginormous, they took the exact same chassis of the 4090 with it's cooling and put it in this card so it's super cooooooool :)
