Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | ROG Strix Scar II |
| Model | GL704GW-EV028T |
| Processor | |
| Model | Core i7-8750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20 GHz |
| Boost Clock | 4.10 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 9 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16 GB (1x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | 32 GB (Total of 2 Slots) |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2070 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | IPS-Level, 144Hz, 3ms (GtG) Panel |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 1x 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| 1x SATA 1TB 5400RPM 2.5" Hybrid HDD (FireCuda) | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x mini DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x USB 3.1 Gen2 Type-C | |
| 1x USB 3.1 Gen2 Type-A | |
| 3x USB 3.1 Gen1 Type-A | |
| 1x SD Card Reader | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Network | Gigabit (10/100/1000 Mbps) Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ac 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 (*BT Version change with OS upgrades) |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard, 4-Zone RGB |
| Pointing Device | Trackpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD |
| Audio | 2x 3.5W with Smart AMP |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | 66 WHrs, 4S1P, 4-Cell Li-ion |
| Security | 1x Kensington Lock Slot |
| Included Accessories | Asus Gladius II Gaming Mouse |
| Asus Cerberus Gaming Headset | |
| Gaming Bag | |
| Dimensions (WxDxH) | 361 x 262 x 26.1 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |