Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | ROG Strix Scar |
| Model | NB-AG732-9O2082 |
| Processor | |
| Model | Core Core i9-10980HK |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.40GHz |
| Boost Clock | 5.30GHz |
| Core Count | 8 |
| Thread Count | 16 |
| Cache | 16MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB (2x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Up to 64GB , 2x SO-DIMM Slots (both occupied) |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 Graphics |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | IPS-Level, 300Hz |
| 100% SRGB | |
| G-Sync | |
| Native Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 2TB NVMe PCIe M.2 Gen 3x4 (2x 1TB in Raid 0) |
| Supported | 3x NVMe M.2 2280 SSD Slots (2 Occupied, 1 Unoccupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type-C (Support DisplayPort/Gsync) | |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in array microphone | |
| Communications | |
| Ethernet | Gigabit Lan |
| Wi-Fi | 802.11AX WiFi-6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 (Dual Band 2x2) |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | N/A |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 48Whrs, 3 Cell |
| Dimensions | 39.9 x 29.3 x 2.79 cm |
| Weight | 2.99 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |