Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | WiFi 7 Bluetooth 5.4 PCIe Adapter |
| Model | PCE-BE92BT |
| Networking | |
| Network Standard | WiFi 7 (802.11be) |
| Band Support | Tri-Band (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) |
| WiFi Data Rate (2.4GHz) | Up To 688 Mbps |
| WiFi Data Rate (5GHz) | Up To 2882 Mbps |
| WiFi Data Rate (6GHz) | Up To 5764 Mbps |
| Channel Support | Up To 320 MHz |
| Chipset | Intel BE200 |
| Antenna | |
| Antennas | 2 × External Detachable Antennas With Base |
| Antenna Connector | RP-SMA Female |
| Antenna Gain (6GHz) | Up To 5.32 dBi |
| Antenna Gain (5GHz) | Up To 4.54 dBi |
| Antenna Gain (2.4GHz) | Up To 3.09 dBi |
| Bluetooth | |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Requirements | USB 9-PIN Header Connection |
| Security | |
| Wireless Security Protocol | WPA3 |
| Interface & Compatibility | |
| Interface | PCI-Express x1 |
| Slot Support | PCI-E x1 (Or Higher) Slot For WiFi |
| OS Support | Windows 11 (64-bit) |
| Platform Support | Intel Motherboards |
| CPU Support | Intel Gen 13 And Later (Stated) |
| Driver Installation | Manual Driver Installation Via ASUS Download Centre |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C To 70°C |
| Storage Temperature | -40°C To 70°C |
| Operating Humidity | 10% To 90% Non-Condensing |
| Storage Humidity | 5% To 95% Non-Condensing |
| Physical | |
| Product Dimensions | 120.5 x 88.5 x 21.6 mm |
| Product Weight | 84.8 g |
| Packaged Dimensions | 340 x 260 x 80 mm |
| Packaged Weight | 413.5 g |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









