Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | Phoenix Radeon RX550 |
| Model | PH-RX550-4G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 550 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Core Clock | 1071 MHz |
| Stream Processors | 640 |
| GPU Architecture | AMD Polaris |
| Memory | 6000 MHz |
| Effective Memory Clock | 1500 MHz GDDR5 |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | V4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DVI-D |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| HDCP Support | v2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 5120x2880 |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | AMD Eyefinity Technology |
| AMD CrossFire Technology | |
| AMD FreeSync Technology | |
| Asus GPU Tweak II | |
| IP5X-Certified Dust Resistance | |
| Super Alloy Power II | |
| Dual-Ball Bearing Fan | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 400W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions | 192mm x 115mm x 15mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Better than expected - Kimberly, 12 October 2020
Building a pc on a budget with quality parts is definitely possible when ordering from Wootware. Honestly couldn't believe the low prices and was sceptical. But product arrived earlier than expected and is of excellent quality. Customer service is by far most efficient I have ever experienced.
- Good e-sprts gpu for cs go - Marcel, 24 September 2020
Plays Cs go great on high 140-200fps it works nicely with the i3 9100f and 8gb of ram. Hshzb zkz zj xhzbzjsjvzbzbxjznzbzkshxbxjbsjsizbzizbssibzbzbxbxbxbsnzj zhxjsishvxhxvsjxbdjdnd