Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cooler Master |
| Series | 70x Series |
| Model | I70C Intel LGA 1700 (RR-I7C7-18PA-R1) |
| Materials | Copper |
| Aluminium | |
| Nickel alloy | |
| Cooler | |
| Heatpipe Design | Copper Slug with direct contact |
| Intel Socket Support | LGA1700 |
| AMD Socket Support | N/A |
| Case Clearance | 70mm |
| RAM Clearance | 70mm with single fan |
| Fans | |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Speed | 650 - 1800 RPM ±10% |
| Fan Airflow | Up to 37.08 CFM |
| Fan Air Pressure | Up to 1.33 mmAq |
| Fan Noise | ≤ 28 dBA |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Bearing Type | Rifle Bearing |
| Fan Rated Voltage | 12VDC |
| Fan Rated Current | 0.42A |
| Fan Power Consumption | 1.44W |
| RGB | |
| LED Type | Addressable RGB LED |
| LED Connector | 3-pin (5V-D-G) |
| LED Rated Voltage | 5V DC |
| LED Power Consumption | N/A |
| General | |
| Colour | Black & Nickel Silver |
| Dimensions | 120 × 120 × 70mm (W x L x H) |
| Weight | 0.4kg |
| RGB Software Support | Supports ASUS Aura, Razer Chroma RGB, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome RGB Sync |
| Supports 3-Pin ARGB controllers and ARGB hubs | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!