Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
![]() |
So what are Vapor Chamber and 3DVC technologies? To put it simply, we've tossed out the traditional copper base that transfers heat away from the CPU and replaced it with a coolant filled VC. When these VCs are heated, the coolant transforms from liquid to gas and back again to protect your CPU from overheating. How? That's need to know info you'll need to head back to school (or the CM university) to comprehend. All you need to know is that the process swiftly cools your hardware, and that in 3DVC, heatpipes and the horizontal base are seamlessly connected, helping to increase performance compared to conventional copper base air coolers. |
Want to 3D print a creative design or image on the top cover? Go for it. Or what about creating a LED light fixture or 3D model that protrudes out of the air cooler like alien?? Well if you can design it and actually fit it onto the cooler, then why not? 3D print to your heart's content and make the MasterAir Maker 8 truly yours. | ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cooler Master |
| Model | MAZ-T8PN-418PR-R1 | Specifications |
| CPU Socket | Intel LGA 2011-v3 / 2011 / 1366 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 | AMD FM2+ / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ |
| Dimensions (LxWxH) | 135 x 145 x 172 mm |
| Heat Sink Dimensions (LxWxH) | 78 x 144.5 x 160.5 mm |
| Heat Sink Material | 3D Vapor Chamber Base / 8 Heat Pipes / Aluminum Fins |
| Heat Sink Weight | 758g |
| Heat Pipe Dimensions | Ø6 mm |
| Fan Dimensions | Ø 140 x 25 mm x 2pcs |
| Fan Speed | 600 – 1,800 RPM ± 10% |
| Fan Air Flow | 19.8 – 66 CFM ± 10% |
| Fan Air Pressure | 0.24 – 2.2 mmH2O |
| Fan Life Expectancy | 160,000 hrs |
| Noise Level | 8~24 dBA |
| Bearing Type | Loop Dynamic Bearing |
| Connector | 4-Pin |
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Rated Current | 0.15 A |
| Power Consumption | 1.8 W |
| Fan Weight | 130 g |
| Weight | 1350 g |
| EAN / UPC Code | 4719512049198 / 884102027413 |
| Silencio FP Fans | The MasterAir Maker 8 comes with the highest quality Silencio FP fans. These fans include Cooler Master's exclusive Silent Driver IC technology. Make no mistake - the MasterAir Maker 8 is a high performance air cooler, yet the two Silencio FP fans combined output registers at a surprisingly low 8-24 dBar 8 comes with the highest quality Silencio FP fans, These fans include Cooler Master's exclusive Silent Driver IC technology. Make no mistake - the MasterAir Maker 8 is a high performance air cooler, yet the two Silencio FP fans combined output registers at a surprisingly low 8-24 dBa |
| Designed for Maximum Cooling | A total of eight heatpipes (four seamlessly merged with the base) conduct heat away from the the horizontal base, while an ultra-large heatsink helps further put a stop to the hot | Warranty Information |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



