Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Model | RS-450-ACAB-M3 |
| Type | lntel ATX 12V V2.3 |
| Dimension (W x H x D) | 150 x 140 x 86mm | 5.9 x 5.5 x 3.4 inch |
| Input Voltage | 180~264Vac |
| Input Current | 4A@230Vac |
| Input Frequency Range | 47~63Hz |
| PFC | Active PFC |
| Power Good Signal | 100 ~ 500 ms |
| Hold Up Time | >14ms |
| Efficiency | >85%@ Typical Load |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Protection | OVP / OCP /OPP / SCP |
| Output Capacity | 450W |
| Operation Temperature | 0~40°C |
| Regulatory | CB / CE / CCC |
| Fan | 120mm Fan |
| Connector | MB 20+4 Pin x 1 | CPU12V 4+4 Pin x 1 | PCI-e 6+2 Pin x 1 | SATA x 6 | 4Pin Peripheral x 3 | 4Pin Floppy x 1 | Features: |
| Dual 12 V Power Rail | Tackling challenges from the most power-intensive peripherals head on, double 12 V power rails provide ample power and strong resistance to any overloading. |
| Double-Layer EMI Filter | Dual protection from electromagnetic interference, thus restraining noise and interference for greater protection for you and your connections. |
| Intel Compliant | Intel ATX 12V v 2.3 |
| Intelligent Fan Speed Control | Speed control makes the 120 mm fan adept for any user’s circumstances and need. |
| Multiple Protection Design | Over Voltage Protection (OVP), Over Power Protection (OPP), Over Current Protection (OCP), Short Circuit Protection (SCP). |
| Massive Bulk Capacitor | Producing hold times >14ms upon full loading. |
| And More | Multiple updated connectors for all types of interfaces (PCIe, SATA etc.) | High reliability with an MBTF of at least 100,000 hours of use. | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |