| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | VOID Pro Wireless |
| Model | CA-9011153 | Headphone |
| Type | Dolby Headphone 7.1 positional audio |
| Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Impedance | 32 Ohms @ 1kHz |
| Sensitivity | 107dB (+/-3dB) |
| Drivers | 50mm |
| Connector | USB Type A |
| Wireless range | up to 40 feet (12m) |
| Battery life | Up to 16 hours | Microphone |
| Type | Unidirectional noise-cancelling condenser with adjustable, rotating boom and infoMic lighting |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Sensitivity | -38dB (+/-3dB) |
| Compatibility | PC with USB port | Windows 10, Windows 8, Windows 7 | Internet connection (for CUE software download) |
| Package contents | VOID PRO RGB Wireless Headset | USB Receiver Dock | USB Charging Cable (1.5m) | Quick Start Guide | Features |
| All Day Comfort. Epic Sound. | The CORSAIR VOID PRO RGB WIRELESS headset provides exceptional comfort, epic audio performance and legendary CORSAIR durability to deliver the ultimate gaming experience. |
| Ultimate Comfort. Premium Build Quality. | Breathable microfiber mesh fabric and memory foam provide exceptional comfort while reducing heat buildup and moisture. Legendary CORSAIR build quality ensures long term durability. |
| Precision Gaming Audio | Custom tuned 50mm neodymium speaker drivers bring the action to life with wide range and accuracy. Genuine Dolby Headphone 7.1 surround delivers immersive multi-channel positional audio that puts you in the middle of the action. |
| Superior Wireless Performance | Low latency, 2.4GHz wireless audio with improved range up to 40 ft and up to 16 hours of battery life. Upgraded antenna design enhances coverage and improves performance even in the most demanding conditions. |
| Crystal Clear Microphone | All new unidirectional noise cancelling microphone with LED mute indicator reduces ambient noise for enhanced voice quality. VOID PRO’s microphone and audio drivers have been tested and evaluated for crystal clear communication and outstanding sound. |
| RGB Lighting Control | Dynamic, customizable, RGB backlighting allows for virtually unlimited color options |
| Take Control With CUE | CORSAIR Utility Engine (CUE) software gives you full control over your headset’s features through an intuitive and simple to use interface and lets you sync with other CORSAIR RGB devices. | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Underwhelming - Ashley, 14 October 2019
Went from the Razer Man O War to this headset and all I can say is that my previous headset is on a whole other level. Build quality on the void pro's are quality but the sound is honestly not worth it to me. (Take this review with a grain of salt. I'm a snob when it comes to my music).
- Extremely comfortable - Morné, 23 April 2019
On 14/09/2017 I've bought the Corsair Void Wireless Headset because I'm more than 8 hours daily on my computer either studying Computer Science or playing games. The headset is EXTREMELY comfortable, the USP of this headset definitely is its comfort. The sound is above average and it's on pair with its price tag. The mic is average, same as any other headset with an embedded mic. The software is neat and give you great customization over the RGB, but the RGB is useless for me since I always keep it off to save battery life. As of 23/04/2019 the headset is still in great condition and battery still last as it should. Will buy another Corsair Void in the future, hopefully Corsair release an non-RGB version.
- Worth the money - Daniel, 6 March 2019
Got this headset about a week ago, it's really great quality as expected.
The range is about 8/12m depending on walls, etc
The battery doesn't last as long if you have the RGB LEDs enabled, but it still lasts considerably long and charges fairly quickly - you can charge and play as well
My only problem is the clamping force is almost non existent, so the headset sits fairly loosely on the head
All in all, it's a great headset if you're looking for a decent priced wireless headset. - Great Headset - Rian, 17 January 2018
Got mine a month ago and i am very happy so far.
Very good sound quality and loud. 7.1 surround is great in FPS games like PUBG, CSGO etc.
Mic is good too and i get around a week playtime in 1 charge, depends on how much you play.
Wireless range is insane! i can walk 20m away from my PC with walls in between and still get clear sound.
Very good quality product as you can expect from Corsair.
I am very happy with this product.