Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | K70 RGB MK.2 Low Profile |
| Model | CH-9109017 |
| Type | Mechanical |
| Matrix | Full Key (NKRO), 100% Anti-ghosting |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Switch Technology | Low Profile, Gold Crosspoint Contact Technology |
| Switch Type | Cherry MX Low Profile Red |
| Switch Lifecycle | 50 Million Keystrokes with no loss of quality |
| Actuation Force | 45g |
| Actuation Point | 1.2mm Travel Distance |
| Media Keys | Dedicated Buttons (Stop, Previous, Play/Pause, Next) |
| Volume Control | Dedicated Buttons (Mute) |
| Volume Roller | |
| WIN Lock Key | Dedicated Button |
| Brightness Key | Dedicated Button |
| Palm Rest | Included |
| Adjustable Height | Yes |
| CUE Software | Supported |
| Backlighting | RGB |
| Individually Lit & Per Key Programmable | |
| On-Board Memory | 8 MB |
| USB Pass-Through | USB 2.0 Type-A |
| Connectivity | Wired, USB 2.0 Type-A |
| Cable Type | Fixed, 1.8m Tangle-Free Rubber |
| Features | Dynamic Multicolour Per-Key Backlighting |
| Programmable with Corsair iCUE Software | |
| Detachable, Soft-Touch Palm Rest | |
| Dedicated Multimedia Controls | |
| USB Pass-Through Port | |
| 8MB On-Board Profile Storage | |
| 100% Anti-Ghosting with Full-Key Rollover (NKRO) | |
| Package Contents | Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile Mechanical Keyboard |
| FPS / MOBA Keycap Sets | |
| Palm Rest | |
| Warranty Card | |
| Quick Start Guide | |
| Dimensions | 438 x 168 x 29 mm (without palm rest) |
| Weight | 1.08 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |