HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance RGB PRO SL |
| Model | CMH32GX4M2D3600C18 |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3600MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Latency | 18-22-22-42 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Height | 44mm |
| Features | 10 Individually Addressable, Ultra-Bright RGB LEDs per Module. |
| CORSAIR iCUE Software | |
| Aluminium Heat-Spreader | |
| Intel XMP 2.0 Compatible | |
| Optimized for AMD Ryzen | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Looks and works great - Marko, 17 April 2025
Delivered two days earlier than the estimate when placing the order. Fits perfectly with the 32GB set I already had and I suspect it will work flawlessly just as those have for years.
- Looks Great Feels Great - Marchant, 23 February 2025
Upgraded from 16GB to 32GB and have not been disappointed. Thanks as always to the lovely folks at the Woots for seamless transactions and after sales support
- Tabs everywhere! - Laone, 6 January 2025
This is one beautiful memory with the RGB and different colour schemes to play with. The kit is enough for gaming, graphic design, video editing, motion graphics and animation, and for those of us who enjoy leaving way too many tabs open "for later" as we always convince ourselves even though the later usually never comes. But it's always comforting to know that the RAM can handle them, even you have multiple open on both Google Chrome and Microsoft Edge while working on another intensive program or gaming and recording the gameplay at the same time. Controlling the RGB through a third party software like MSI Center can be tricky though, it requires the Corsair iCUE5 software to allow, which can be a pain to use especially when it does not want to open/install/uninstall. But when it's working the rig is beautifully lit.
- Usage over 9 months - Wynand, 27 December 2024
Have been using this kit for 9 months with no instability problems. Have been a real solid kit for gaming, video rendering, and other low-to-high intensive workloads. In my experience with Wootware buying multiple other products, they've been very accommodating and it's always a pleasure dealing business with them.
- Stable and fast - Tiaan, 12 April 2024
RAM seems stable and is quite fast under heavy workloads such as 3D modelling, rendering, video editing. Highly recommended for graphics professionals.
The RGB has some nice effects to choose from, but may not sync some effects well with rest of the system if the motherboard doesn't have support, it may require some tweaking. - Love the new RAM. Works great! - Brandon, 5 February 2024
I upgraded my RAM from 16GB to 32GB (2x8GB to 2x16GB), and I'm really happy with the performance boost. I also love that all my Corsair devices sync seamlessly, making my setup look and work even better.
- Works great. looks good. Great color schemes - Clemens, 19 April 2023
Thanks wootware for the easy dealings. Nice ram, looks good. Works as should.
Easy customisation with icue. - Solid RAM - Wynie, 15 March 2023
The RAM looks beautiful and runs blazing fast. I do come from gaming on a laptop which may impact things slightly but nevertheless, great ram. 32GB should be enough for gaming for a while, even playing demanding AAA games. No complaints, would recommend.
- Corsair - Herman, 10 January 2023
Great RAM, thanks Wootware for the excellent service!
- Great customer service - Nico, 26 May 2022
Thank you Christopher and Wesley for all your help. You guys rock.

