HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Model | CMK16GX4M2B3200C16 |
| Series | Vengeance LPX |
| Color | Black |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB (2x 8GB) |
| Speed | PC4-25600 (3200 MHz) |
| Memory Configuration | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 16-18-18-36 / 16-20-20-38 |
| DIMM Type | 288-Pin DIMM |
| Buffered/Registered | No |
| Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | CL16 |
| Performance Profile | XMP 2.0 | Warranty Information |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It's Corsair! It works - Alan, 10 November 2024
The only RAM I ever buy. Corsair Vengeance RAM has been my go to for decades and I have never been disappointed. Bought this for an older machine I'm using for UnRaid. Reliable and solid as always
- Great ram - Hannes, 15 January 2024
i had bought 2 of these before and decided to get 2 more to fill up my motherboard i had custom ram timings setup on my first pair i installed these and they worked with the oc setting on first start.
- Outstanding Service - Werner, 16 November 2023
The customer service is excellent, they are always quick to respond with any question or concerns. They always go the extra mile to assist you when making a purchase to ensure that you have what you need and that it is correct. They are the best and will definitely use them in future for all my PC requirements and would always recommend to other people.
- Always awesome - Kaya, 29 June 2023
My second set of Cosair RAM, it is reliable, quick and really no fuss. I would always recommend it and the lifetime limited warranty doesn't hurt either.
- Great RAM - Alan, 30 November 2022
I run these sticks in all my machines. I have never had an issue and these latest ones are no different!!
I don't even look at other brands anymore :) - Corsair Quality and Stability - Wiehan, 2 November 2022
As expected from Corsair, they bring fast and stable RAM to the table. No problem with XMP on an MSI Z390 motherboard with i5-9400. Will continue to use Corsair RAM in all my PC builds.

