Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Series | Vengeance LPX Series |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 32GB (4x 8GB) |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| CAS Latency | CL16 |
| Fan lncluded | No |
| XMP 2.0 Support | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Feature | Vengeance LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for performance potential. The DDR4 form factor is optimized for the latest Intel X99 and 100 Series motherboards and offers higher frequencies, greater bandwidth, and lower power consumption than DDR3 modules. Vengeance LPX DDR4 modules are compatibility-tested across X99 and 100 Series motherboards for reliably fast performance. There's XMP 2.0 support for trouble-free automatic overclocking. And, they're available in multiple colors to match your motherboard, your components, or just your style. | Warranty Information |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |

