Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (3)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance RGB PRO |
| Model | CMW16GX4M2C3200C16W |
| Memory Size | 16 GB (2x8GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200 MHz |
| Tested Latency | 16-18-18-36 |
| Tested Voltage | 1.35 V |
| Memory Format | DIMM |
| Memory Pin | 288 |
| Speed Rating | PC4-25600 |
| Heat Spreader | Anodized Aluminum |
| LED Lighting | RGB |
| Lighting Zones | Multi Zone |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good! - Justin Jesse, 8 July 2022
This product is very nice and looks fantastic with other corsair products! it Performs very well at 3200Mhz just enable XMP in the bios. RGB is good, I just don't like the brackets on the RGB strip, they put a stop in the flow of the lighting. Will recommend
- So nice - Athi, 17 September 2021
Looks very pretty ????
- best RGB ram on the market - Muhammad, 28 November 2019
paired this ram with my r5 3600 and b450 tomahawk
runs out of the box with xmp profile at 3200mhz
would definitely recommend

