Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Model | CMX16GX3M2A1333C9 |
| Series | Vengeance |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| SPD Latency | 9-9-9-24 |
| SPD Speed | 1333MHz |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Speed Rating | PC3-10600 (1333MHz) |
| Tested Latency | 9-9-9-24 |
| Tested Speed | 1333MHz |
| Tested Voltage | 1.5V |
| Fan Included | No |
| Heat Spreader | XMS |
| Memory Configuration | Dual Channel |
| Memory Type | DDR3 |
| Package Memory Format | DIMM |
| Package Memory Pin | 240 |
| Performance Profile | XMP | Warranty Information |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |