Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | VS Series |
| Model | CP-9020170 |
| Power | 450 Watts |
| Certification | 80 Plus White |
| Modular | Non-Modular |
| Continuous Output Rated Temperature | 30°C |
| Connectors | 1x ATX Connector |
| 1x EPS Connector | |
| 2x PCIe Connectors | |
| 1x Floppy Connector | |
| 7x SATA Connectors | |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Zero RPM Mode | No |
| Fan Bearing Technology | Sleeve |
| Fan Size | 120 mm |
| Cables | Sleeved |
| Compatibility | ATX12V v2.31 and EPS 2.92 Standards |
| Dimensions | 150 x 86 x 125 mm |
| Package Contents | VS Series |
| ATX Power Supply | |
| Power Cord | |
| Mounting Screws | |
| Warranty Document | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Seagate ST16000NM002H Exos X24 16TB ISE SATA 6Gbps 512MB Cache 51...
In stock with SupplierR10,499.00
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
Crucial CP16G60C36U5B Pro Overclocking 16GB (1x16GB) DDR5-6000MHz...
In stock with WootwareR5,199.00
R4,699.00
Save: R 500!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,299.00
Save: R 1,700!
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 ...
In stock with WootwareR2,199.00
R2,099.00
Save: R 100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Sapphire 52112-04-40G B650M-E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,199.00
Save: R 1,100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR999.00
R849.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS200T1R0C WD Red SN700 2TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4...
Contact for AvailabilityR5,183.00
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!















