Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Hydro Series |
| Model | iCUE H150i RGB Pro XT (CW-9060045-WW) |
| Pump Head Specifcations | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Tubing Material | Rubber |
| Socket Support | Intel: 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 |
| AMD: AM5, AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4 | |
| Corsair iCUE Compatibility | Yes |
| RGB Lighting | Dynamic multi-zone RGB |
| Radiator Specifications | |
| Size | 360mm |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 397 x 120 x 27 mm (LxWxH) |
| Fan Specifications | |
| Model | Corsair ML120 PWM Fan |
| Airflow | 75 CFM |
| Speed | 2400 RPM |
| Static Pressure | 4.2 mmH2O |
| Noise Level | 37 dBA |
| Dimensions | 120 x 25 mm |
| General | |
| Features | High performance cold plate and pump |
| Magnetic levitation fans | |
| Zero RPM mode technology | |
| Package Contents | Corsair iCUE H150i RGB Pro XT Liquid CPU Cooler |
| Mounting kit for modern CPU sockets | |
| Three ML series PWM 120mm fans | |
| Fan and radiator mounting screws | |
| USB Cable for Corsair iCUE integration | |
| Thermal compound (pre-applied) | |
| Quick start guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Cooler Upgrade - Marc Shane, 26 January 2023
Works like a charm and keeps temps normal under strain.
Had the H115 Pro (280mm Radiator) before. But didnt quite do the job in summer 30 degrees plus. Winter was ok.
Now with new cooler, can game full in summer, Very happy
CPU - 9700k Overclocked,
Thx Wootware and Corsair. - Great product - Morne, 25 February 2021
Great product ! Installation process was a breeze and knocked off 20+ degrees from the stock air cooler I had installed. Love the fact that it does not use an addressable RGB header for the lighting on the pump, one of the main reasons for going with Corsair other than the great quality of their products. Very happy overall, outstanding service from Wootware as usual.