Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | H100i Elite Capellix |
| Model | CW-9060046 |
| Specifications | |
| Supported Sockets | Intel: 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 |
| AMD: AM5, AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4 | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tubing Material | Black Sleeved |
| Low-Permeation Rubber | |
| Radiator Size | 240mm |
| Cold Plate Dimensions | 56mm x 56mm |
| Radiator Dimensions | 277mm x 120mm x 27mm |
| ICUE | Included iCUE Commander CORE Fan Speed & RGB lighting Controller |
| Pump | |
| Number Of Cold Plate Fins | 128 micro-skived fins-per-inch |
| Pump Flow Rate | 0.82 L/min |
| Pump Noise | 20dBA |
| Pump Caps | Includes 2x Separate Pump Caps |
| Fans | |
| Fan Model | CORSAIR ML RGB Series PWM Fans |
| Fan Control Method | PWM |
| Zero RPM Mode | |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Airflow | 75 CFM |
| Fan Static Pressure | 4.2 mm-H2O |
| Noise Level | 10 - 37 dBA |
| Fan Speed | 2400RPM |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Device - Greg, 14 March 2024
the H100i is an amazing Cooler with awesome RGB. Its fairly easy to install, once you watch a video and not use the instructions, as the user manual is honestly not helpful.
Please also dont be like me, make sure it can fit with the RAM you have so you can mount it where you actually want to XD, apart from that, its been a week and its running fantastically, my Ryzen 3600 is running at 30 degrees on idle and about 56 Degrees at load, Obviously this is too much for the CPU but i Plan to upgrade that in future.
Hope this helps potential buyers. - Love it - Imaad, 10 December 2022
Really great cooler, comes with the commander core so install was easy and only have 1 cable going to the mobo.
It came with the LGA1700 stand-offs so you don't need to buy the retrofit