| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | H150i Elite Capellix |
| Model | CW-9060048-WW (WC-CH150IE) |
| Specifications | |
| Supported Sockets | Intel: 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 |
| AMD: AM5, AM4, AM3, AM2, sTRX4, sTR4 | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tubing Material | Black Sleeved |
| Low-Permeation Rubber | |
| Radiator Size | 360mm |
| Cold Plate Dimensions | 56mm x 56mm |
| Radiator Dimensions | 397mm x 120mm x 27mm |
| ICUE | Included iCUE Commander CORE Fan Speed & RGB lighting Controller |
| Pump | |
| Number Of Cold Plate Fins | 128 micro-skived fins-per-inch |
| Pump Flow Rate | 0.82 L/min |
| Pump Noise | 20dBA |
| Pump Caps | Includes 2x Separate Pump Caps |
| Fans | |
| Fan Model | Corsair ML RGB Series PWM Fans |
| Fan Control Method | PWM |
| Zero RPM Mode | |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Airflow | 75 CFM |
| Fan Static Pressure | 4.2 mm-H2O |
| Noise Level | 10 - 37 dBA |
| Fan Speed | 2400RPM |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Good Product - Andries , 21 November 2022
Bought this Product after my Fist AIO cooler failed with my 12th gen. The corsair is brilliant. Keeps my CPU under 80deg under 100% load. It is also very quiet and looks the part. I recommend this product any day.
- Overkill but worth it! - Danny, 1 August 2022
When I was looking for a cooling solution for my new i7 12th Gen build, the reviewers and tech guides all said a 240mm AIO is more than enough to tame the i7... but the case I got supports a 360mm so I went for this one and let me tell you, never in all my life have I seen a cpu as powerful as the i7 kept under 60 degrees while gaming!
- top tier cooler - Bryce, 27 June 2022
went from a 120mm rad to this 360mm rad and it dropped my temps by 20 deg. on most applications. Lots of cables to manage so i recommend a bigger chassis.
- Works as expected looks great - Stephen, 12 May 2022
Corsair thought of the difficulties of connecting so the installation is quiet easy do note mine came with the LGA 1700 posts in the box so ordering the separate Retro kit was not actually needed.
- i9 12900k cooling solution - Johan , 20 April 2022
I can recommend the iCHUE H150i as its a mid-priced cooling solution with easy RGB installation. It keeps my 12 gen i9 cool under heavy gaming sessions. I can also suggest for i9's to consider a push-pull fan solution with this unit and add three more fans.
- Corsair H150i Elite Capellix - Chey, 19 January 2022
Very nice cooler. Love the iCue software and how customizable the cooler and fans are. Huge cooling improvements from my previous cooler. Highly recommend this cooler and not terribly expensive either.
- Great cooler, but for RGB might not be worth it. - Gareth, 30 April 2021
As my summary says as a CPU cooler it is amazing and I have great thermals with this on my 5600X max temps are around 60 C at max load after 30 minutes.
The RGB portion confuses me a bit, the Pump head RGB is great, but the ML fans it comes with (while being really good fans) very much lack on the RGB. the SP 120's I got with my 5000x also only have 8 LED's but they have much better diffusion across the fans.
In conclusion, if you don't care about the RGB it is fantastic, if you do care about RGB, it is a bit hard to recommend as you will likely want to replace the ML fans it comes with.