Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | Ender-3 |
| Model | ENDER-3 Neo |
| Specifications | |
| Molding Technology | FDM |
| Build Volume | 220x220x250 mm |
| Machine Dimension | 440x440x465 mm |
| Package Dimension | 565x380x205 mm |
| Net Weight | 7.0 kg |
| Gross Weight | 8.9 kg |
| Printing Performance | |
| Printing Speed | max. 120 mm/s |
| Printing Precision | ±0.1 mm |
| Layer Height | 0.1-0.35 mm |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm (standard) |
| Nozzle Temperature | 260°C |
| Heat Bed Temperature | 100°C |
| Hardware | |
| Extruder | Bowden Extruder |
| Extruder Material | Full-metal |
| Build Surface | Carborundum Glass |
| Mainboard | 32-bit silent mainboard |
| Display | 12864 Mono Knob Screen |
| Resume Printing | Yes |
| Leveling Mode | CR Touch |
| Electrical Specifications | |
| Rated Voltage | 100-120V~, 200-240V~, 50/60Hz |
| Rated Power | 350W |
| File Handling & Connectivity | |
| Data Transmission Method | TF Card |
| USB | |
| Supported Filament | PLA |
| ABS | |
| PETG | |
| 3D File Format | STL |
| OBJ | |
| AMF | |
| Software & OS | |
| Slicing Software | Creality Slicer |
| Cura | |
| Simplify3D | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |