Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creative |
| Series | Pebble Plus 2.1 |
| Speaker Configuration | 2.1 system |
| Total System Power Output | Up to 8W RMS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | ≥ 75 dB |
| Frequency Response | 50Hz - 20,000Hz |
| Connector Type | AUX-in, USB |
| Colour | Black |
| Operating Temperature | 0°C - 45°C |
| Other Features | 3.5 mm Integrated AUX-in for Other Audio Devices |
| Dimensions | |
| Left Satellite | 122mm x 116mm x 115mm |
| Right Satellite | 122mm x 116mm x 115mm |
| Subwoofer | 150mm x 195mm x 202mm |
| Cable Length | |
| Right to left Satellite | 1.2m Molded Cable |
| Line In | 1.2m Cable Terminated with 3.5mm Stereo Jack |
| DC Power | 1.2m Cable Terminated with USB Type-A |
| Subwoofer | 1.8m Cable Terminated with Standard RCA Connector |
| Weight | |
| Left Satellite | 0.30kg |
| Right Satellite | 0.34kg |
| Subwoofer | 1.05Kg |
| General | |
| System Requirements | USB-Powered Via Desktop / Laptop USB Ports Or USB Power Adapter Up To 5V 2A Output. For Best Experience, Connect To Higher Current USB 5V 2A Port, With Gain Switch Set To “High” Position. |
| Analog Audio Devices With A 3.5mm Stereo Output | |
| Package Contents | Creative Pebble Plus Satellite Speakers |
| Creative Pebble Plus Subwoofer | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Leaflets | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Product at the best price - Kent, 26 October 2022
This is a fantastic product at the best possible price that I've researched so far.
You can amplify the loudness of the sound to an extreme amount.
The sound quality is superb and I never experienced a problem so far in the 3 months I had it.
The sound quality is even better and fully realized with the subwoofer plugged in, it is very much worth the extra amount of money.
The subwoofer adds an immersive feel to the sound with a delicious base that feels like a mini-home cinema.