Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creative |
| Model | SOUND BLASTER TACTIC3D FURY | SPECIFICATIONS |
| Audio Drivers | 40mm FullSpectrum |
| Headset Frequency Response | 20Hz ~ 20kHz |
| Audio Technologies | SBX Pro Studio |
| Interface | 3.5mm Stereo Input, USB (Via Dual Mode adapter) |
| Supported Operating Systems | Mac OS X v10.6.8 and above, Windows 8, Windows 7, Windows XP with SP2 or higher, Windows Vista SP1 or higher |
| Supported Gaming Consoles | PlayStation 4, (3.5mm Analog Connectivity) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 8 and 7; Windows Vista 32bit SP1 or higher; Windows Vista 64bit SP1 or higher; Windows XP SP2 or higher; Mac OS X v10.6.8 and above | USB Type A 2.0 port | Intel Pentium 4 1.6GHz or equivalent AMD processor (512MB RAM) | Warranty Information |
| Warranty | Contact for information |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |