Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Playback: | 24-Bit/96kHz up to 7.1 |
| Signal-to-Noise Ratio: | 104dB (20kHz Low-pass filter, A-Weighted) |
| Total Harmonic Distortion + Noise at 1kHz: | 0.007% (20kHz Low-pass filter) |
| Recording: | 24-bit/96kHz |
| X-Fi Technology: | X-Fi Crystalizer, X-Fi CMSS-3D Virtual, | X-Fi CMSS-3D Headphone | Connectivity |
| Line in / Microphone In: | Shared 1/8 mini jack |
| Speaker Out: | 4x 1/8 mini jacks |
| Optical Out: | Toslink1 |
| Optical In: | Toslink |
| Intel HD Audio Compatible Front Panel Header: | 2x 5-pin |
| Requirements | Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP (Professional x64 Edition, Service Pack 2 or Media Center Edition) | Intel Pentium 4 1.6 GHz, AMD Athlon XP 2000+ processor or equivalent | Available PCI Express slot (1x, 4x, 8x or 16x) | 256MB RAM (512MB RAM for Windows Vista) | 600MB of free hard disk space | CD-ROM or DVD-ROM drive | Headphones or amplified speakers (available separately) | Internet connection to download PowerDVD software | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |