Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creative |
| Series | Stage |
| Model | Stage V2 |
| Drivers | Dual 2.25" Soundbar Speaker Driver |
| 5.25" Subwoofer Speaker Driver | |
| Speaker Configuration | 2.1 system |
| Frequency Response | 55Hz - 20,000Hz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | ≥ 75 dB |
| Power Output | Main unit: 2 x 20 W |
| Subwoofer: 1 x 40W | |
| Total System Power: Up to 80W RMS | |
| Peak Power 160W | |
| Remote Control | Infrared |
| Features | Supports Optical Input & TV (ARC) Input |
| 3.5mm Integrated AUX-in for Other Audio Devices | |
| Bluetooth Operating Frequency | 2402MHz - 2480MHz |
| Operating Range for Bluetooth Devices | Up to 10 meters |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Profile | AVRCP (Bluetooth Remote Control) |
| A2DP (Wireless Stereo Bluetooth) | |
| Supported Codecs | SBC |
| Connector Type | Bluetooth |
| AUX-in | |
| Optical-in | |
| USB Type-C | |
| Colour | Black |
| Dimensions | |
| Soundbar | 680mm x 100mm x 78mm |
| Subwoofer | 116mm x 250mm x 423mm |
| Weight | |
| Soundbar | 2.0Kg |
| Subwoofer | 3.3Kg |
| System Requirements | |
| Windows | Intel i3 or AMD equivalent processor |
| Microsoft Windows 11, Windows 10 32/64 bit, Windows 8.1/8.0 32/64 bit | |
| 1 GB RAM, >600 MB of free hard disk space | |
| Available USB port | |
| Macintosh | Macintosh running MacOS 10.12 or higher |
| 1 GB RAM, >600 MB of free hard disk space | |
| Available USB port | |
| TV | 3.5mm stereo jack |
| Bluetooth with A2DP stereo support | |
| TV (ARC) port | |
| General | |
| Package Contents | Creative Stage V2 |
| IR Remote Control | |
| 3.5 mm AUX-in Cable | |
| USB-C to USB-A Cable | |
| Power Cable | |
| Quick Start Guide | |
| WW Warranty Leaflets | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |