| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | Mesh WiFi |
| Model | M1300 |
| Processor | Dual-Core Processors |
| Flash | 128Mbit (16MB) |
| DDR | 1Gbit (128MB) |
| Antenna | 2 × Internal Omni-Directional Antennas |
| Interface | 1 × 1000/100/10 Mbps WAN Port, 1 × 1000/100/10 Mbps LAN Port |
| Button | Pair Button, Reset Button |
| External Power Supply | 12V/1A |
| Wireless Standards | IEEE 802.11/ac/n/a (5GHz), IEEE 802.11/n/b/g (2.4GHz) |
| Frequency | 5GHz, 2.4GHz |
| Signal Rate | 867Mbps (5GHz), 300 Mbps (2.4GHz), Compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards |
| Transmit Power | CE: <20dBm (2.4GHz), <23dBm (5.15GHz5.25GHz), FCC: <30dBm (2.4GHz & 5.15GHz5.825GHz) |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Dynamic DNS | Compatible with 15 more DDNS providers |
| Guest Network | 2.4 GHz guest network × 1, 5 GHz guest network × 1 |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | PPTP/ L2TP/ OpenVPN/ WireGuard/ IPSec/ Zerotier |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Have already recommended it to family and friends - Dagmar, 1 December 2023
I knew this product had good reviews but I really was pleasantly surprised when it all worked exactly according to the super simple set up instructions - I was up and running in less than 10 minutes! The only thing that wasn't exactly clear was whether I connected the main router to my fibre ONT box, which is what I ended up doing (and unplugging my old router). I now have 5g internet in every corner of my 4 bedroom house with a single network name.
- Easy to configure and effective - Lodewyk, 22 November 2023
I needed to supply our Ring security cameras with a better connection and this mesh kit has done the job. The Cudy web interface allows me to see which cameras (MAC address) are connected to which mesh units and to my delight, they connect to the units closest to them.
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,199.00
Save: R 800!
ASUS GT-BE19000 ROG Rapture BE19000 WiFi 7 Tri-Band AiMesh Extend...
Contact for AvailabilityR11,699.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









