Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi 6 Travel Routers |
| Model | TR3000 |
| Standards Implemented | WiFi 6 |
| IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz | |
| IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz | |
| IPv4, IPv6 | |
| Data Rates | 5 GHz: 2402 Mbps |
| 2.4 GHz: 574 Mbps | |
| Max Wi-Fi Channel Width | 160 MHz |
| Operating Frequency | 2.4GHz / 5.0GHz |
| Antenna Design | 2x External antenna, Not removable |
| 1x Internal antenna, Not removable | |
| Simultaneous Transmit/Receive from multiple streams | |
| Wi-Fi Streams | 2T2R (2×2 MIMO) on 5GHz |
| 2T2R (2×2 MIMO) on 2.4GHz | |
| Wireless Features | Supports Beamforming |
| OFDMA | |
| MU-MIMO | |
| BSS Color | |
| WPA/WPA2/WPA3 | |
| Guest Networks | |
| WPS WiFi Joining | |
| Platform | |
| Operating System | Cudy OS with free software updates via internet connection |
| Operating mode | Wi-Fi Router, Access Point, Range Extender, WISP, Client |
| CPU | 1.3 GHz Dual-Core, ARM Cortex-A53 |
| System Storage | 128 MB (1 Gbit) NAND |
| System Memory | 512 MB (4 Gbit) DDR3 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 WAN Port |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| 1x USB 5Gbps Type-A Port | |
| 1x USB Type-C Port (Power) | |
| Hardware | |
| Buttons | Reset Button, Toggle Button |
| LED Indicators | LED Array |
| Weight | 160 grams |
| Dimensions | 118 x 80 x 27.5mm (H x D x W, excluding antenna) |
| Color | Blue |
| Networking | |
| Mesh | Cudy Mesh System |
| Mesh Backhaul | Wireless Backhaul |
| Wired Backhaul | |
| Supports Multi-band backhaul | |
| WAN Mode | DHCP |
| Static IP | |
| PPPOE | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| QoS | Per-User Rate Limiting |
| DHCP | Address Reservation |
| DHCP Client List | |
| Server | |
| IP Versions | IPv4/IPv6 |
| IPv6 Protocols | Relay |
| Dynamic (SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| 464XLAT | |
| MAP-E | |
| DS-Lite | |
| TTL Customization | Extend |
| Spoof | |
| Custom | |
| IGMP | IGMP Proxy |
| IGMP Snooping | |
| Forwarding | Port Forwarding |
| Port Triggering | |
| UPnP | |
| DMZ | |
| Firewall | SPI Firewall |
| DoS Protection | |
| Block PING | |
| Application Layer Gateway | IPSec Passthrough |
| L2TP Passthrough | |
| PPTP Passthrough | |
| FTP Passthrough | |
| TFTP Passthrough | |
| H323 Passthrough | |
| SIP Passthrough | |
| RTSP Passthrough | |
| VPN | |
| VPN Server | WireGuard |
| OpenVPN | |
| IPsec | |
| Zerotier | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| VPN Client | WireGuard |
| OpenVPN | |
| IPsec | |
| Zerotier | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| VPN Performance | OpenVPN Client (UL/DL): 90 / 120 Mbps |
| OpenVPN Server (UL/DL): 180 / 160 Mbps | |
| WireGuard Client (UL/DL): 224 / 230 Mbps | |
| WireGuard Server (UL/DL): 360 / 314 Mbps | |
| DNS Options | DNS over TLS |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Client DNS | |
| DNS over TLS | Cloudflare |
| Quad9 | |
| Custom | |
| USB Functions | Samba Server |
| USB 4G/5G Tethering | |
| Wake on LAN | Supported with magic packets |
| Management | |
| Parental Controls | Profiles Settings |
| Offline Time | |
| Online Time | |
| Pause the Internet | |
| Web Filter | |
| All Devices Management | Wi-Fi Time Schedule |
| MAC Filter | |
| IP/MAC Binding | |
| Per-Devices Management | Internet On/Off |
| VPN On/Off | |
| Online Time Schedule | |
| Device Rename | |
| Content Management | Domain Filter |
| IP Filter | |
| System | |
| Local Control Method | Config Web Page |
| Cudy App Control (iOS, Android) | |
| Remote Control Method | Config Page via HTTPS |
| App Control | |
| TR069/TR098/TR111/TR143/TR181 | |
| Firmware Upgrade | Local Update |
| App (Over the Air) | |
| Online Update | |
| Reliability | Timed Reboot |
| Backup and Restore | |
| Diagnostic Tools | Diagnosis |
| Ping | |
| Traceroute | |
| NSLookup | |
| System Log | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









