Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Model | DAP-1650 |
| Product Specifications | |
| Network Standard | IEEE 802.11ac (draft) |
| IEEE 802.11n | |
| IEEE 802.11g | |
| IEEE 802.11b | |
| IEEE 802.11a | |
| IEEE 802.3 | |
| IEEE 802.3u | |
| Interface | 802.11 a/b/g/n/ac wireless LAN |
| Four 10/100/1000 Gigabit LAN ports | |
| WPS | |
| USB 2.0 port | |
| Reset Button | |
| Antenna | 2x2 (2.4 GHz) internal antennas |
| 2x2 (5 GHz) internal antennas | |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Wireless Security | WPA and WPA2 (Wi-Fi Protected Access) |
| Wi-Fi Protected Setup (WPS) PIN/PBC | |
| Mobile App Support | SharePort Mobile |
| QRS Mobile | |
| Advanced Features | Guest zone |
| Web file access | |
| Multi-language web setup wizard | |
| Green Ethernet | |
| DLNA media server support | |
| QoS | |
| MAC address filter | |
| Minimum System Requirements | Windows 8/7 or Mac OS X 10.4 or higher |
| Latest version of Microsoft Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari or other Java-enabled browser | |
| Ethernet network interface or Wi-Fi | |
| Subscription with an Interenet Service Provider | |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Operating Humidity | 0% to 90% non-condensing |
| Storage Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Power | Input: 100 to 240 V AC, 50/60 Hz |
| Output: 12 V DC, 2 A | |
| Certifications | FCC Class B |
| CE Class B | |
| DLNA | |
| IPv6 Ready | |
| Wi-Fi Certified | |
| Wi-Fi Protected Setup (WPS) | |
| Wi-Fi Multimedia (WMM) | |
| Compatible with Windows 8 | |
| Dimensions (WxDxH) | 94 x 117 x 146.304 mm |
| Weight | 0.34 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |