Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | Wireless AC1200 |
| Model | DAP_1665 |
| General | |
| Networking Standards | IEEE 802.11ac / n / g / b / a |
| 802.3/802.3u | |
| Interface | Draft IEEE 802.11ac Wireless LAN |
| IEEE 802.11n / g / b / a Wireless LAN | |
| 10/100/1000BASE-TX Wired LAN | |
| Operating Modes | Access Point (AP) |
| Bridge | |
| Bridge with AP | |
| Wireless Client | |
| Repeater | |
| Operating Frequency | 5 GHz Band: |
| 5.15 GHz to 5.35 GHz | |
| 5.47 GHz to 5.85 GHz | |
| 2.4 GHz Band: | |
| 2.4 - 2.4835 GHz | |
| Antenna | 2x 2 dBi External Antennas |
| LEDs | Power, 2.4 / 5 GHz Wireless, LAN |
| Advanced Features | |
| Security | 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protected Setup (WPS) | |
| MAC Address Filtering | |
| Kensington Security Slot | |
| SSID Broadcast Disable | |
| Device Management | |
| Web-Based Interface Minimum Requirements: | Internet Explorer 7, Firefox 12.0, Chrome 20.0, or Safari 4.0 |
| Physical | |
| Power | Input: 12 V / 1 A |
| Consumption: 5.18 W (Maximum) | |
| Certifications | CE, FCC, IC, Wi-Fi Certified |
| Termperature | Operating: 0°C - 40°C |
| Storage: -20°C - 65°C | |
| Humidity | Operating: 10 - 90% Non-Condensing |
| Storage: 5 - 95% Non-Condensing | |
| Dimensions | 147 x 108 x 27.8 mm |
| Weight | 222 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |