Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Model Number | DES-1024D |
| Ports | 24-10/100Mbps RJ-45 Auto-sensing ports |
| Standards | IEEE 802.3 Ethernet |
| IEEE 802.3u Fast Ethernet | |
| IEEE 802.3x Flow Control | |
| IEEE 802.1p QoS Support (2 Queues) | |
| Network Interface | RJ-45: 100ohm, UTP/STP cable |
| 10/100Base – EIA/TIA Categories 3 or 5 cable | |
| Switching Method | Store – and – forward |
| Switch Fabric | 4.8Gbps |
| MAC Address Table | 8,000 entries |
| Filtering/ Forwarding/LearningRates | Full line rate/full wire speed |
| Physical Specifications | Dimensions (W x H x D):11.02 x 7.09 x 1.73 in.(280 x 180 x 44 mm) |
| Weight: | 4.19 lbs. (1.9 kg.) |
| Metal Housing | Side Air Vents with Fanless Air-Cooling Design |
| LEDs | 100Mbps – one per port |
| 10Mbps – one per port | |
| Power | |
| Link/Act (activity) | |
| Temperature | Operating: 32°-104°F (0-40°C) |
| Storage: 14°-158°F (-10°-70°C) | |
| Humidity, non-condensing | |
| Operating: 5% to 90% RH | |
| Storage: 5% to 90% RH | |
| Power Requirements Universal | AC input: 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz, Internal Universal Power Supply |
| EMC/ Safety Compliances Emissions | CE Mark Class A |
| FCC Class A | |
| VCCI-A | |
| Safety | |
| UL | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |